
W dniach 7-12 lipca na Uniwersytecie Paris Diderot odbyła się pierwsza edycja Szkoły Letniej dla Doktorantów the Guild of European Research Intensive Universities. Uniwersytet Jagielloński jako członek the Guild od samego początku aktywnie uczestniczył w opracowaniu koncepcji i przygotowaniu programu Szkoły Letniej, której celem było pokazanie uczestnikom, jak ich umiejętności badawcze mogą zostać wykorzystane poza światem akademickim – w przemyśle, biznesie, sektorze publicznym czy organizacjach pozarządowych. Dzięki otrzymanemu wsparciu w programie mogło wziąć udział czterech doktorantów naszego Uniwersytetu.
Zaangażowanie Uniwersytetu Jagiellońskiego polegało nie tylko na wysłanie tej czwórki. Wśród prowadzących zajęcia była bowiem dwójka profesorów nadzwyczajnych naszej uczelni: dr hab. Małgorzata Zachara oraz dr hab. Radosław Rybkowski. Prowadzili oni zajęcia z przywództwa oraz wykorzystania Design Thinking w innowacyjnym rozwiązywaniu problemów. Szkoła Letnia dla Doktorantów była znakomitym połączeniem teorii i praktyki. Przedpołudnia przeznaczone były na zajęcia zorganizowane na Uniwersytecie Paris Diderot, natomiast popołudniami uczestnicy (w tym i prowadzący zajęcia) mogli zobaczyć, jak umiejętności badawcze można wykorzystać w praktyce. A chyba najciekawszym tego przykładem było podparyskie Centrum Badawcze Renault — Technocentre. W tym gigantycznym kompleksie badawczo-rozwojowym zatrudniającym 12 000 osób łatwo można było się przekonać, że ambitne badania wcale nie muszą być prowadzone jedynie na uczelniach.
Rozmowy z uczestnikami Szkoły Letniej potwierdziły, że w Paryżu znalazła się naprawdę grupa pasjonatów, którzy o swoich planach i zamierzeniach mogli rozmawiać do późnych godzin nocnych (w niezwykle sprzyjających paryskich okolicznościach). Na wielki szacunek zasługuje wysiłek Profesora Thomasa Coudreau z Uniwersytetu Paris Diderot, który wcielił w życie pomysł powołania Szkoły Letniej dla Doktorantów. I można mieć tylko nadzieję, że kolejne edycje okażą się jeszcze lepsze i że kiedyś zawita ona i do Krakowa.
*********************************************************
Przeczytajcie także kilka relacji naszych doktorantów 👇
1. Magdalena Danek
O tym, jak rozwijać swoją karierę po doktoracie oraz gdzie szukać optymalnych ścieżek rozwoju zawodowego dyskutowali uczestnicy pierwszej szkoły letniej dla doktorantów zorganizowanej w dniach 6-13 lipca br. przez sieć The Guild, której jednym z członków jest Uniwersytet Jagielloński. Rolę gospodarza tegorocznego wydarzenia objął Uniwersytet Paris Diderot w Paryżu. Uniwersytet Jagielloński reprezentowało czterech doktorantów: Magdalena Danek - Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, Katarzyna Kos - Wydział Prawa i Administracji, Anna Słupianek - Wydział Historyczny, Stanisław Szufa - Wydział Matematyki i Informatyki oraz dwóch wykładowców: dr hab. Małgorzata Zachara, prof. UJ i dr hab. Radosław Rybkowski, prof. UJ.Razem z kolegami i koleżankami z innych ośrodków akademickich zrzeszonych w sieci The Guild (m.in. University of Glasgow, University of Vienna, University of Bern czy King’s College London) uczestniczyli oni w wykładach, workshopach oraz wizytach w centrach kultury (Centrum Pompidou, Château de Vaux-le-Vicomt) i nowych technologii. Program szkoły letniej ukierunkowany był na odkrywanie i pogłębianie kompetencji, które przyszli absolwenci studiów doktoranckich mogą wykorzystać zarówno w pracy akademickiej, administracji publicznej czy biznesie. Uczestnicy mieli okazję posłuchać historii założycieli start-upów, które dziś odnoszą sukces oraz dowiedzieć się z jakich źródeł pozyskać finansowanie na swoje badania. Doktoranci zwiedzili również centrum technologiczne Renault czy Interdisciplinary Research Center, gdzie zobaczyli jak w praktyce wykorzystywać wyniki swoich badań. Nieocenionym walorem szkoły letniej pozostaje oczywiście możliwość rozmów i wymiany doświadczeń pomiędzy osobami z różnych krajów i uczelni. Niezwykła atmosfera i urok Paryża tworzyły dodatkowo wyjątkowe tło do tych naukowo-kulturowych eksploracji.
2. Katarzyna Kos
Szkoła Letnia, dzięki intensywnemu i różnorodnemu programowi, dawała możliwość poszerzenia horyzontów i rozwijania umiejętności miękkich. Przede wszystkim jednak stworzyła znakomitą przestrzeń do wymiany doświadczeń – zarówno naukowych, jak i zawodowych – między doktorantami z różnych dyscyplin i różnych uniwersytetów.
1st The Guild Summer School on @twitter
The first @guildeu Summer School for PhD candidates in action! Focusing on transferable skills and a diversity of career paths, @janpalmowski giving an introduction on careers in public policy @ParisDiderot pic.twitter.com/K6lgr4PaTX
— The Guild (@guildeu) July 10, 2019
Thanks to @KirstinLeslie1 from @UofGlasgow for telling the participants of the @guildeu summer school about the interest and methods of public engagement.@Univ_Paris pic.twitter.com/iRcQ9dkpnb
— Thomas Coudreau (@thcoudreau) July 10, 2019